fbpx

Užice nekad i sad

Rate this item
(2 votes)

1.500 din

NIJE DOSTUPAN

uzice omot160

CD-ROM "Užice nekad i sad" je multimedijalna enciklopedija o Užicu koja u sebi sadrži oko 3.000 stranica teksta, preko 3.000 fotografija, dokumenata, slika i ilustracija, 100 mapa, 150 tabela, 100 minuta zvučnih i 25 minuta video zapisa. U okviru ovog CD-ROM-a obuhvaćeni su svi periodi i teme: od praistorije do 1997. godine, od arheologije do politike, sporta i umetnosti.

  • 3.000 strana teksta
  • 2.000 fotografija
  • 120 mapa
  • 150 tabela
  • 100 minuta zvučnih zapisa
  • 25 minuta video zapisa
 

O programu

u12

Prvi deo, ISTORIJA, se sastoji od tekstova koji obrađuju teme od arheologije do modernog doba. Tekstovi su sortirani na dva načina: po vremenskim periodima i po temama. Uporedo sa klasičnim načinom čitanja oko 3.000 strana teksta, korisnik ima mogućnost trenutnog pronalaženja bilo koje reči ili pojma koji ga interesuje, kao i čitanje samo onih delova teksta koji su u vezi sa određenim pojmom, događajem, godinom ili ličnošću.

u14

Veliki broj reči, pojmova, događaja, mesta, građevina ili ličnosti je ilustrovan odgovarajućim fotografijama, dokumentima, mapama, tabelama, zvučnim ili video zapisima.
Drugi deo, GALERIJA, sadrži FOTOGRAFIJE, SLIKARSTVO, AUDIO I VIDEO ZAPISE. U galeriji fotografija se nalazi zbirka od oko 3.000 fotografija iz koje se, radi lakšeg pretraživanja mogu izdvojiti samo one koje zadovoljavaju određene kriterijume.
u3

Izbor je moguć po mestu nastanka fotografije, temama, godinama ili po bilo kojoj reči koja se nalazi u opisu fotografija. Audio zapisi (oko 100 minuta) pokrivaju sve vrste muzike (narodna, zabavna, izvorna, pozorišna, rok...) kao i interpretacije odlomaka iz knjiga najpoznatijih pisaca užičkog kraja. Video zapisi (oko 25 minuta) su sastavljeni od inserata uzetih sa lokalne televizije i iz reklamnih filmova o Užicu.

u9

Pregled i slušanje zapisa je jednostavan kao na klasičnim video rekorderima. Deo namenjen slikarstvu obuhvata prikaz biografija i radova naših eminentnih umetnika, članova Udruženja likovnih umetnika Užica. 
Treći deo, MAPE obuhvata administrativne, turističke, privredne, arheološke i druge mape, kao i mape starog i novog Užica sa fotografijama i ulicama. Tu je i mapa Zlatiborskog okruga čiji se delovi mogu uvečati.

u8
U četvrtom delu, O PROJEKTU, pored priče o radu na ovom projektu i podataka o našoj firmi, korisnik može da pregleda i prezentacije onih firmi koje su nam finansijski pomogle i za uzvrat dobile praktično večnu reklamu na CD-ROM-u, jer je vek trajanja ovog diska neograničen.
Uz svu zahvalnost sponzorima, žalimo što više institucija u našem kraju nije bilo dovoljno vidovito i tako nam omogućilo da ovaj projekat brže završimo.

Disk je prijatan za pregledanje jer je tehnički veoma dobro urađen i može se meriti sa boljim stranim diskovima. Pored dobrog sistema za pretraživanje pojmova, mogućnosti uvećanja većine fotografija ponuđen je izbor muzike koja prati pregledanje diska - od izvornih motiva do poznatih zabavnih melodija nastalih u Užičkom kraju. - Svet kompjutera

Additional Info

  • O programu

  • Naziv: Užice nekad i sad
  • Edicija: Multisoft za decu
  • Verzija: 4.0.10
  • Vrsta medija: CD disk
  • Opis

  • Kratak opis:

     

    Ovako su izgledali naši prvi multimedijalni koraci

    Izrada elaborata projekta CD-ROM-a trajala je od marta do juna 1996. Najduže je trajalo traženje veza, a preko njih večih veza koje bi nam obezbedile dozvolu za adaptaciju jedne ili više (od do sada bezbroj) knjiga sa temom Užice i okolina. U junu 1996. "Multisoft", zahvaljujuci Spomen centru "Kadinjača" dobija eksluzivno pravo na izdavanje diska o Užicu koji ce kao polaznu osnovu koristiti dva toma knjige "Istorija Užica". Od tada počinje i konkretan rad na projektu koji je trajao 19 meseci.

    CD-ROM "Užice nekad i sad" je multimedijalna enciklopedija o Užicu koja u sebi sadrži oko 3000 stranica teksta, preko 3000 fotografija, dokumenata, slika i ilustracija, 100 mapa, 150 tabela, 100 minuta zvučnih i 25 minuta video zapisa.

    U ovom CD-ROM-u obuhvaćeni su svi periodi i teme: od praistorije do 1997. godine, od arheologije do politike, sporta i umetnosti.

    Ovaj disk smo krajem devedesetih godina prodavali po 50 DEM, ali pojavom pirata (prvo po užičkim opštinskim i državnim javnim preduzećima) a s obzirom da disk nismo zaštitili registracijama, disk najviše poklanjamo (ili prodajemo za simboličnih 200 dinara)

    U projekat je uloženo vise od 19000 čovek/sati rada na kompjuteru, kao i vreme za bezbroj potrebnih i nepotrebnih razgovora sa potencijalnim i stvarnim saradnicima. Razgovarali smo sa dvojicom predsednika i više potpredsednika opštine, direktorima društvenih i privatnih firmi, istoričarima, istoričarima umetnosti, etnolozima, arheolozima, profesorima, sportistima, novinarima, fotografima i još sa mnogo umetnika raznih profila koji su mogli da nam pomognu kod izbora materijala. To je bilo dovoljno sto se tiče upućivanja na materijal bez koga CD-ROM ne bi bio potpun.

    Izrada elaborata projekta CD-ROM-a trajala je od marta do juna 1996. Najduže je trajalo traženje veza, a preko njih vecih veza koje bi nam obezbedile dozvolu za adaptaciju jedne ili više (od do sada bezbroj) knjiga sa temom Užice i okolina. U junu 1996. "Multisoft", zahvaljujuci Spomen centru "Kadinjača" i tadašnjem direktoru Nikoli Gogiću dobija eksluzivno pravo na izdavanje diska o Užicu koji ce kao polaznu osnovu koristiti dva toma knjige "Istorija (Titovog) Užica". Od tada počinje i konkretan rad na projektu koji je trajao 19 meseci.

    Međutim, kod prikupljanja neophodne građe nismo naišli na potrebno razumevanje institucija i pojedinaca. Na primer: RTS dopisništvo u Užicu nije želelo da nam pomogne u pronalaženju video materijala. Narodno pozorište u Užicu dalo nam je samo fotografije od 1995. godine zato što stare fotografije i ne poseduju! Da su stvarno hteli da nam pomognu pronašli bi nam i stare fotografije, a ovako smo te stare fotografije skenirali iz monografija. Isti je slučaj i sa Fudbalskim klubom "Sloboda" koji poseduje samo nekoliko fotografija na zidu! Najtužnije je to sto organizacija kao sto je Sportski savez Uzica (nekadasnja Sofka) nema nijednu fotografiju osim sa MOSI igara! Za podatke iz nekih organizacija bile su nam potrebne jake veze, iako je ovo što radimo reklama i za njih, a ne samo za nas. Zato, ako posle pregledanja materijala na ovom disku, ipak pronađete zamerke što nema teksta ili fotografija o nekim ličnostima ili organizacijama koje su zaslužile da budu pomenute, ne optužujte nas jer smatramo da nismo za to odgovorni. Sve organizacije dobile su poziv da nam obezbede ili dostave materijal o sebi, a zašto neke to nisu uradile njihov je problem.

    Od desetina hiljada pregledanih fotografija obradili smo pet hiljada, da bi na disk stavili "samo" tri hiljade. Deo zvučnih zapisa smo snimali u Radio Užicu. Kod video zapisa, koje smo sami režirali, koristili smo snimke Gradske televizije "TV5" iz Užica i kadrove iz reklamnih filmova o Užicu u vlasnistvu IP "Kadinjača" i Kulturno-prosvetne zajednice iz Užica. U video zapisu "Užice 1961" koristili smo kadrove iz filma "Prvi građanin male varoši". Snimke RTS-a nismo smeli da koristimo. Mape Zlatiborskog okruga smo radili sami tako sto smo, nećete verovati, prepravljali stare mape na kojima pise Titovo Užice, jer novih nema! Koristili smo tekstove i iz drugih knjiga i monografija, naravno sa dozvolom autora.

    Ipak, najvažnije je što smo imali pristup celokupnom materijalu u Narodnom muzeju i Istorijskom arhivu, gde smo zahvaljujući direktorima Dragiši Milosavljeviću i Miloradu Iskrinu skenirali veliki broj starih fotografija, ali ipak ne onoliko koliko nam je bilo potrebno! Zato smo našli jos puno starih i novih fotografija iz privatnih kolekcija koje su dopunile najveću zbirku fotografija o Užicu koju ne možete nigde pronaći osim na ovom CD-ROM-u.

    Tokom cele izrade projekta (19 meseci) održali smo bezbroj manjih ili većih prezentacija. Pokušavajući da obezbedimo dovoljna novčana sredstva, ugostili smo u našoj kancelariji sve direktore državnih, društvenih ili privatnih preduzeća iz našeg kraja. Dokaz da u tome nismo bili uspesni je dug za porez, deo opreme i nedostatak novca za masovnu štampu diskova u inostranstvu. Od više od 1000 sati prezentacija dobili smo desetinu para od vrednosti projekta (za uzvrat, "Multisoft" je sponzorima u obavezi da isporucii odgovarajuci broj diskova) i slike naših akademskih slikara koji su, iako nisu familijarni sa računarima, jedini sagledali velicinu naseg rada. Svaki od tih slikara dobio je i posebnu prezentaciju na ovom disku.

    I najzad, posle 10 meseci rada dobili smo i medijske sponzore: Radio 31 i TV5, kao i Gradsku galeriju u kojoj smo napravili sjajnu multimedijalnu prezentaciju - prvu prezentaciju ovakve vrste u našem gradu. O našim prezentacijama u Pres centru JP "Vesti" Užice; kući Đure Jakšica u Beogradu, Gradskoj galeriji u Užicu (tri dana), Narodnoj biblioteci Srbije u Beogradu i 42. medjunarodnom sajmu knjiga u Beogradu (7 dana), pisali su svi važniji dnevni listovi u zemlji, kao i svi gradski listovi, pričalo se na svim radio i nekim vaznijim TV stanicama, tako da smo, najzad, dobili podrsku (naravno moralnu, a ne materijalnu) svih institucija u gradu, koje su sagledale kvalitet ovog projekta.

    U rad smo pored vremena (do sada 19 meseci) uložili i, za nas, velika materijalna sredstva. Od sponzora smo dobili novčana sredstva u visini cene za iznajmljivanje kancelarije na 12 meseci, krečenje i deo koncelarijskog materijala. Sva ostala sredstva smo nabavili iz drugih, finansijski isplativijih, poslova. Većini saradnika koji su se zadržali vise od 3 sata u našoj kancelariji isplatili smo i honorare ili smo im zauzvrat uradili pripreme knjiga ili smo ih besplatno obučili radu na kompjuteru...

    Na godišnjoj dodeli nagrada Jugoslovenskog informatičkog saveza Diskobolos '97 Multisoft je sa CD-ROM-om "Užice nekad i sad" nominovan za nagradu za izdavaštvo. U konkurenciji najvećih izdavača u Jugoslaviji i sama nominacija među pet najboljih izdavača je sama po sebi nagrada. Pored nas u konkurenciji su bili još Mikro knjiga sa prevodom PC World-a na srpskom jeziku, časopis "Računari" u izdanju BIGZ-a iz Beograda, CD-ROM "Turizam i ugostiteljstvo" ContactLine-a i edicija "Korak po korak" u izdanju CET-a iz Beograda. Ako se uzme u obzir da nijedno izdanje na CD-ROM-u Srpske akademije nauka i umetnosti i ostalih firmi koje se bave kompjuterskim izdavaštvom nije nominovano za nagradu, ova nominacija je izvanredan uspeh i potvrda da je CD-ROM "Užice nekad i sad" jedan od dva najbolja CD-ROM-a u Jugoslaviji za 1997. godinu.

    Vremenom će novinari informatičkih časopisa često pominjati ovaj disk kao početak multimedije u Srbiji.

    Da napomenemo da smo za potrebe štample odnosno rezanja diska kupili DVOBRZINSKI CD-ROM za 1.000 DEM i da su prazni diskovi 1997. godine koštali 5 DEM. Diskovi su se rezali danima, a onda smo na njima radili sito štampu u garaži našeg poslovnog partnera Pink Printa. Pogledajte donje fotografije koje će vam sve objasniti :)

  • Cene

  • Školske verzije

  • Preuzimanje i kupovina

  • Recenije

  • Izvod iz recenzija:

     

    Užički Biro za projektovanje informacionih sistema „Multisoft” izdao je svoj prvi CD-ROM, ujedno i prvu multimedijalnu istoriju jedne regije u našoj zemlji. Disk je rađen po knjizi „Istorija Užica” koju je izdala Kulturno prosvetna zajednica i u kojoj je više stotina autora iznelo svoja saznanja o istoriji Užica. Pored ove knjige korišćeni su i drugi materijali koji su autori prikupljali tokom devetnaestomesečnog rada tako da disk sadrži preko tri hiljade strana teksta, isto toliko fotografija, stodvadeset mapa od kojih su neke interaktivne (poput mape za pronalaženje ulica u gradu), stopedeset tabela, sto minuta zvučnog i dvadesetpet minuta video zapisa.

    Istorija Užica na disku je prikazana počev od kamenog doba, od kada potiču najstariju arheološki nalazi sa ovih prostora, pa kroz sve vremenske epohe do najnovijih perioda od prvog svetskog rata do danas. Ovaj poslednji vremenski period je naročito bogat multimedijalnim materijalom. Iz sadržaja diska može se saznati mnogo o stanovništvu, prirodi okoline grada, naseljima, arhitekturi, crkvama i manastirima, saobraćaju, industriji, poljoprivredi, politici, ratovima i drugim zanimljivostima koje se vezuju za Užice i okolinu kroz protekle vekove. Osim istorijskih zapisa disk sadrži i detaljan pregled današnjeg Užica sa geografskim, privrednim, kulturnim, sportskim i drugim aspektima.

    Disk je prijatan za pregledanje jer je tehnički veoma dobro urađen i može se meriti sa boljim stranim diskovima. Pored dobrog sistema za pretraživanje pojmova, mogućnosti uvećanja većine fotografija ponuđen je izbor muzike koja prati pregledanje diska - od izvornih motiva do poznatih zabavnih melodija nastalih u Užičkom kraju.

    Svet kompjutera

  • Rad na programu

  • Rad na programu:

     

    Nosioci celog projekta:
    - Miodrag Mićić
    - Nebojša Danilović
    Izrada programa, organizacija rada, finansiranje, izbor materijala i saradnika:
    - Nebojša Danilović
    - Miodrag Mićić
    Izbor tekstova:
    - Miodrag Mićić
    - Nebojša Danilović
    - Milena Kostadinov (pozorište, muzika)
    Unos teksta:
    - Zorica Marjanović (hvala na razumevanju zbog kašnjenja honorara)
    - Stojanka Vuksanović
    - Milena Kostadinov
    - Nebojša Danilović
    - Miodrag Mićić
    Izbor fotografija:
    - Miodrag Mićić
    - Nebojša Danilović
    - dr Rade Poznanović
    - Milorad Iskrin
    - sve institucije (Narodni muzej, Istorijski arhiv, Zavod za urbanizam, Kulturno-prosvetna zajednica, Vesti) i sva lica iz čijih smo kolekcija uzimali fotografije (posebno se zahvaljujemo gospođi Sofiji [umanac i gospodi Petru Pržuljeviću, Radovanu Vujoviću, Milošu Cvetkoviću, Branislavu Vesniću i Stanimiru Kojadinoviću)
    - Milena Kostadinov
    Skeniranje fotografija:
    - Nebojša Danilović
    - Miodrag Mićić
    - Dragan Petrović
    - Milena Kostadinov
    - Viktor Kostadinov
    Obrada fotografija:
    - Miodrag Mićić
    - Nebojša Danilović
    - Dragan Petrović (tom prilikom oborio rekord na fliperu)
    Propratni tekst za fotografije:
    - vlasnici fotografija
    - dr Rade Poznanović
    - Milorad Iskrin
    - Milena Kostadinov
    - Nebojša Danilović
    - Miodrag Mićić
    - Viktor Kostadinov
    - Branka Kostadinov
    Izrada ilustracija:
    - Nebojša Danilović
    - Miodrag Mićić
    - Miroslav Drašković
    - Dragan Petrović
    Izrada mapa:
    - Miodrag Mićić
    - Nebojša Danilović
    - Dragan Petrović
    - Nenad Tucović
    Izbor zvuka:
    - Petar Jovanović
    - Miodrag Mićić
    - Nebojša Danilović
    - Viktor Kostadinov
    - Milena Kostadinov (književnost)
    Snimanje zvuka:
    - Viktor Kostadinov
    - Nebojša Danilović
    - Miodrag Mićić
    Izbor zvučne podloge (midi zvuk):
    - Zoran Vuković
    - Viktor Kostadinov
    - Miodrag Mićić
    - Nebojša Danilović
    Izrada zvučne podloge:
    - Zoran Vuković
    Obrada zvučne podloge:
    - Viktor Kostadinov
    Izbor video zapisa:
    - Nebojša Danilović
    - Miodrag Mićić
    - Slađana Vasiljević
    Obrada video zapisa:
    - Viktor Kostadinov (zvuk)
    - Milan Grujičić (zvuk)
    - Miodrag Mićić
    - Nebojša Danilović
    - Vladimir Jovanović
    - Bojan Jovanović
    Izrada teksta za video zapise:
    - Slađana Vasiljević
    - Dragana Jovanović
    - Radenko Vuksanović
    Čitanje teksta:
    - Gordana Stamatović (video zapisi i književnost)
    - Dušan Stanić (video zapisi)
    - Dragana Jovanović (video zapisi)
    - Anđela Mićić (književnost)
    - Milena Kostadinov (književnost)
    - Neda Arsenijević (književnost)
    - Viktor Kostadinov (književnost)
    - Ivan Bosiljčić (književnost)
    Izrada omota i propagandnog materijala:
    - Miroslav Drašković
    - Radomir Vergović
    - Miodrag Mićić
    - Nebojša Danilović
    - Dragan Petrović
    Sito štampa:
    - "Pink print" - Užice
    Štampa omota:
    - "Grafičar" - Užice
    Kontakti sa sponzorima:
    - ljiljana Jovanović
    - Dragana Radaković
    - Slobodan Petković
    Autori tekstova:
    - dr Olga Savić
    - dr Mihailo Zotović
    - dr Olga Zirojević
    - Milica Nikolić
    - mr Gordana Tomović
    - dr Dušanka Bojanić
    - dr Bogumil Hrabak
    - dr Marko Popović
    - dr Radmila Tričković
    - dr Vladimir Macura
    - dr Radoš ljušić
    - dr Stevan Ignjić
    - dr ljiljana Aleksić - Pejković
    - dr Vidosava Stojančević
    - dr Vladimir Stojančević
    - mr Vidan Nikolić
    - dr Milutin Pašić
    - Milivoje Đorđević
    - mr Stanko Jovančićević
    - dr Rade Poznanović
    - dr Borislav Ratković
    - dr Savo Skoko
    - Mitar Đurišić
    - ljubo Popović
    - dr Branislav Gligorijević
    - dr Toma Milenković
    - Miodrag Avramović
    - Aleksandar Spasojević
    - Miodrag Gluščević
    - dr Milan Vesović
    - dr Nikola Popović
    - dr Venceslav Glišić
    - Gojko [koro
    - dr Enes Milak
    - dr Dragan Dragojlović
    - dr Dragoljub Zorić
    Kafa:
    - Marija Starčević
    Higijena i kafa u poslepodnevnim časovima:
    - Božidarka Stranjaković
    Ko nije ništa radio:
    - Ministarstvo kulture, uprkos brojnim pozivima, zahtevima, našoj kaseti sa promocije, ne samo da nije htelo da nam finansijski pomogne u ovom pionirskom poduhvatu, već nas nije oslobodilo ni poreza na promet kompakt diska (pozivajući se na zakon o publikacijama iz 1991. gde se ne pominju CD-ROM-ovi), kao i carine na uvoz diskova iz Mađarske.
    - Narodna biblioteka u Beogradu koja nije mogla da nam da CIP (pozivajući se na zakon o publikacijama iz 1991. gde se ne pominju CD-ROM-ovi)za ovaj kompakt disk.
    - Bibliografski institut u Beogradu koji nije mogao (pozivajući se na zakon o publikacijama iz 1991. gde se ne pominju CD-ROM-ovi) da nam da ISBN.
    - Fudbalski klub "Sloboda" i ostali fudbalski klubovi, koji nam nisu dali tekstove o istorijatu klubova.
    - Višestruki šampion i osvajač kupa Jugoslavije odbojkaški klub "Jedinstvo" koji nam nije dao tekst o klubu.
    - Uz zahvalnost svim sponzorima i firmama koje su nam na razne načine pomogle kod izrade diska, izvinjavamo se svim korisnicima ovog diska koji su na prethodnoj verziji diska kao sponzora videli i SPO i SRS koji i pored obećanja nisu ispunili svoju obavezu (u cilju da ovaj disk ne bude stranački orijentisan, isti su pomogle sledeće političke partije: GSS, DS, SPS, DSS).

Read 5137 times

Media

Sa njim smo počeli

Najbolji i najpopularniji disk u Srbiji svih vremena - Najbolji disk na Sajmu knjige - Predstavnik Srbije na Prvom Svetskom Samitu Informatičkog Društva, Ujedinjene Nacije

Preporučeni tekstovi

  • Platite i preuzmite programe
    Platite i preuzmite programe

    Od odluke da kupite multimedijalni obrazovni program, preko downloada i plaćanja, pa sve do njegovog startovanja na vašem računaru može proći samo 5 minuta. Plaćanje možete ostvariti na 2 načina:

  • Namena programa (po uzrastu korisnika)
    Namena programa (po uzrastu korisnika)

    Naši multimedijalni programi su namenjenim različitim grupama. U narednoj tabeli su navedene ciljne grupe za sve naše originalne programe.

    PREDŠKOLCI (VELIKI POPUST)

    PRVACI (VELIKI POPUST)

    DRUGACI (VELIKI POPUST)

    TREĆACI (VELIKI POPUST)

  • Najbolji na Didacti u Hanoveru
    Najbolji na Didacti u Hanoveru

    My Book Machine Editor je proglašen za najbolji obrazovni alat na najvećem evropskom sajmu obrazovanja, Didacta 2015 u Hanoveru, Nemačka.

    Rečenica kojom je žiri završio obrazoloženje glasi: "Žiri čestita MyBookMachine timu na osvajanju nagrade Digita 2015 kao NAJBOLJI OBRAZOVNI ALAT i programu želi veoma veliku distribuciju i upotrebu, baš takvu kakvu zaslužuje!". Celo obrazloženje pročitajte u nastavku teksta.

  • Intelova preporuka za MBM
    Intelova preporuka za MBM

    My Book Machine Editor je postao sastavni deo Intelove IER (Intel Educational Resources) aplikacije za Nemačku u 2015/2016. Ovo je velika pohvala za naš program koji se našao među 7 (sedam) najboljih obrazovnih programa u Nemačkoj. Da napomenemo još i da trenutno radimo i novu verziju još jednog programa (Master Tool) koji se nalazi u ovoj maloj grupi preporučenih programa.